wtorek, 21 maj 2024

  • Zbieramy środki na wspieranie rozwoju osób z niepełnosprawnością intelektualną
    w ramach zbiórki 2021/943/OR
  • Proszę przekaż nam 1 procent podatku
    KRS 0000015000
  • Zbieramy plastikowe nakrętki.
< >

OWI

ŚDS

PORADNIA

Rehabilitacja 25+

Ochrona zdrowia

Metody pracy

Sala Doświadczania Świata (SNOEZELEN)

Słowo SNOEZELEN oznacza dwa pojęcia: węszyć  i drzemać. W terapii SNOEZELEN należy akceptować dziecko takim, jakim jest i nawet najprostsze możliwości zajmowania się czymś uznać za wartościowe i pozwalające mu inaczej żyć.

Ośrodek Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczy w Przemyślu dysponuje specjalistycznym pomieszczeniem, przeznaczonym do terapii metodą stymulacji polisensorycznej – Salą Doświadczania Świata. Miejsce to łączy w sobie dwa pozornie przeciwstawne cele – aktywizacji i relaksacji. Odpowiednie wyposażenie i postępowanie terapeutyczne pozwalają na równoczesne osiąganie jednego i drugiego, prowadząc do zdumiewających rezultatów.

Podczas terapii w Sali Doświadczania Świata dziecko otrzymuje możliwość takiego przeżywania świata i kontaktu z otoczeniem, których w codziennych warunkach nie jest w stanie przeżyć i nawiązać z powodu występujących trudności i deficytów. Na podopiecznego spływają przemyślane, właściwe, profesjonalnie dostosowane  bodźce słuchowe wzrokowe, dotykowe, zapachowe i kinestetyczne.

Cele terapii w Sali Doświadczania Świata:

- motywacja do samodzielnej aktywności i podejmowania decyzji,
- rozwijanie spostrzegawczości, uwagi, pamięci sensorycznej,
- pobudzanie wielozmysłowe, identyfikacja bodźca,
- aktywizacja interakcji międzyludzkich, komunikacji,
- lepsze rozumienie otoczenia,
- wyciszenie, uspokojenie, odprężenie .

Przebywanie w Sali Doświadczania Świata jest indywidualnie dostosowywane do potrzeb i możliwości dziecka. To dziecko wybiera aktywność, rodzaj stymulacji, która mu najbardziej odpowiada. Dziecko jest motywowane do podejmowania aktywności i wchodzenia w relacje odpowiednio dobranymi elementami otoczenia, które stanowią wyposażenie Sali. Elementy wyposażenia warunkują możliwości terapii, wpływają na skuteczność podejmowanych działań. Sala Doświadczania Świata funkcjonująca w naszym Ośrodku wyposażona jest w najnowocześniejszy sprzęt. Podstawowe elementy wyposażenia to  kolumny wodne, światłowody, chodnik świetlny z grającą ścianą, projektor z zestawem tematycznych tarcz, łóżko wodne z podstawą muzyczną, domek lustrzany, zestaw do stymulacji węchowej. Podczas zajęć w Sali Doświadczania Świata wykorzystywane są elementy chromoterapii i aromaterapii, miejsce to dostarcza wiele bodźców wzrokowych, zapachowych, słuchowych i z zakresu czucia głębokiego.

opracowała: lic. Justyna Świst, pedagog specjalny

 

Losowe zdjęcie

4.jpg

Kontakt

Polskie Stowarzyszenie na rzecz Osób
z Niepełnosprawnością Intelektualną
Koło w Przemyślu

ul. Wybrzeże Ojca Św. Jana Pawła II 78
37-700 Przemyśl

Tel / Fax: +48 16 670-76-96
E-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.
KRS: 0000015000
Konto: 41 1090 2750 0000 0001 4418 7987

Nasz Youtube