wtorek, 23 kwiecień 2024

  • Zbieramy środki na wspieranie rozwoju osób z niepełnosprawnością intelektualną
    w ramach zbiórki 2021/943/OR
  • Proszę przekaż nam 1 procent podatku
    KRS 0000015000
  • Zbieramy plastikowe nakrętki.
< >

OWI

ŚDS

PORADNIA

Rehabilitacja 25+

Ochrona zdrowia

Metody pracy

ŚDS

Wyjście do kina

W kwietniu uczestnicy ŚDS rozwijali kompetencje dotyczące zarządzania czasem wolnym, zaplanowania i wykorzystania go w sposób najbardziej odpowiadający ich zainteresowaniom. Tym razem padło na wyjście do kina🎬 i odwiedzenie punktu gastronomicznego w galerii handlowej🏬. Był to naprawdę dobry czas na nawiązywanie pozytywnych relacji z osobami spotkanymi w rożnych miejscach, zacieśnianiem relacji i więzi towarzyskich w grupie oraz na kształtowanie poczucia własnej wartości, sprawczości i decydowania o sobie.😇

Trening samodzielności

Uczestnicy ŚDS w ramach treningu samodzielnego poruszania się w środowisku społecznym korzystają z wielu miejsc użyteczności publicznej.🏙️ Tym razem dokonywali zakupów podstawowych produktów spożywczych i higienicznych w pobliskiej Biedronce🏪 realizując założenia treningu gospodarowania własnymi środkami finansowymi.💸 Piękna pogoda i pierwsze słoneczne dni, sprawiły, że nie mogło zabraknąć spacerów i rozwijania kompetencji niezbędnych do bezpiecznego poruszania się w ruchu drogowym i pieszym.🚦 Taka forma pracy w terenie najbardziej odpowiada naszym uczestnikom.

Ogólnopolski Konkurs Plastyczny

W dniu 08.04.2024 r., uczestnicy ŚDS w ramach integracji ze środowiskiem społecznym udali się do Centrum Kulturalnego w Przemyślu aby złożyć pracę plastyczną wykonaną przez Pana Adama - do kolejnej edycji Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego dla Osób z Niepełnosprawnościami. Tegorocznym bohaterem i tematem konkursu jest postać nietuzinkowa - prof. Rudolf Weigl - światowej sławy biolog, odkrywca pierwszej na świecie skutecznej szczepionki💉 przeciwko tyfusowi plamistemu, którego epidemie pod koniec XIX i w pierwszej połowie XX wieku dziesiątkowały ludność całego świata. Choroba pojawiała się tam, gdzie panowały nędza, głód i wojna i zabijała w okrutny sposób. Chcąc przypomnieć tak zasłużoną dla ludzkości postać, wywołać ją z zapomnienia i upamiętnić fakt, że pionierskie badania nad skuteczną szczepionką były prowadzone w dawnym szpitalu wojskowym w Przemyślu, tegoroczną edycję konkursu dedykowana jest wspomnianemu profesorowi. W 2023 r. przypadła 140. rocznica urodzin tego wybitnego biologa.
Również i w naszym ośrodku postać prof. Rudolf Weigl została przypomniana i przedstawiona, co przełożyło się na wyrażenie gotowości Pana Adama do udziału w konkursie. Praca Pana Adama została wykonana pod nadzorem opiekuna placówki terapeuty Piotra Deca w kategorii malarstwo w technice wykonanej za pomocą ołówka, farby akrylowej, plakatowej na formacie 50x70.🖼️
Ponadto podczas wyjścia do CK uczestnicy kształtowali umiejętności w ramach treningu samodzielnego poruszania się w środowisku społecznym, tj. prawidłowego przechodzenia przez przejścia dla pieszych🚸, znajomości podstawowych znaków drogowych🛑 związanych z przepisami o ruchu drogowym i pieszym. Podczas wizyty w CK uczestnicy w ramach treningu umiejętności społecznych i treningu interpersonalnego i rozwiązywania problemów nawiązywali pozytywne relacje z innymi osobami podczas składania pracy plastycznej na konkurs oraz zwiedzania wystaw w gmachu tj. wystawy rzeźb Krzysztofa Brzuzana oraz stałej wystawy grafik na schodach. Dodatkowo w ramach treningu umiejętności spędzania czasu wolnego uczestnicy zapoznali się z repertuarem kina i sceny teatralnej na kolejne miesiące, otrzymując foldery informacyjne. Podczas powrotu odwiedzono Park Lubomirskich podziwiając oznaki wiosny, nawiązując pozytywne kontakty ze spotkanymi osobami podczas rekreacyjnego odpoczynku.🏞️

Rozwijanie kompetencji

W ŚDS uczestnicy nie tylko biorą udział w zaproponowanych zajęciach z zakresu rozwijania kompetencji komunikacyjnych🗣️, interpersonalnych👥 i społecznych, ale również znajdują czas na rozwijanie swoich zainteresowań. Zajęcia z elementów terapii zajęciowej cieszą się wielkim zainteresowaniem. Niektórzy preferują zajęcia w Klubie filmowym🎞️, a inni z zakresu elementów krawiectwa🪡 czy też arteterapii. Najważniejsze w tym jest, aby to uczestnik potrafił sam zdecydować jaka forma i w jakim czasie jest mu najbardziej bliska i jak chce spędzać swój czas wolny.

Rozwijanie umiejętności

Każdego dnia, uczestnicy ŚDS podejmują wiele aktywności, w tym takie, które są im niezbędne w jak najpełniejszym zaspokojeniu swoich potrzeb w miejscach stałego pobytu, w domach rodzinnych.🏠 Uczą się i rozwijają umiejętności związane z utrzymaniem czystości i porządku,🧹 przygotowaniem posiłków,🍝 spędzaniem czasu wolnego. Każdego dnia pokonują wiele ograniczeń i obalają stereotypy. Motto: Jestem, mogę, potrafię - każdego dnia towarzyszy naszym uczestnikom i pozwala im poczuć się sprawczymi i zaradnymi w społeczności ośrodka.

Losowe zdjęcie

31.jpg

Kontakt

Polskie Stowarzyszenie na rzecz Osób
z Niepełnosprawnością Intelektualną
Koło w Przemyślu

ul. Wybrzeże Ojca Św. Jana Pawła II 78
37-700 Przemyśl

Tel / Fax: +48 16 670-76-96
E-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.
KRS: 0000015000
Konto: 41 1090 2750 0000 0001 4418 7987

Nasz Youtube