piątek, 10 lipiec 2020

  • Zbieramy środki na dalszą rozbudowę - utworzenie mieszkań treningowych
    w ramach akcji Kilometry Dobra 2020
  • Proszę przekaż nam 1 procent podatku
    KRS 0000015000
  • Zbieramy plastikowe nakrętki.
< >

OWI

ŚDS

PORADNIA

Ochrona zdrowia

Metody pracy

Obchody Dnia Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną

We wtorek 14 maja 2019 r. świętowaliśmy obchody Dnia Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną. Wyjątkowo chłodny i dżdżysty dzień oraz ciężko wiszące chmury nad miastem nie odstraszyły naszej społeczności, zaproszonych gości i ludzi otwartych na potrzeby drugiego człowieka. Patronat honorowy na obchodami objął Prezydent Miasta Przemyśla Wojciech Bakun, a współorganizatorem było Przemyskie Centrum Kultury i Nauki Zamek w Przemyślu. Hasło przewodnie: "Jestem. Potrafię. Tworzę."


• Jestem – to znaczy, że prawo do życia, edukacji, rehabilitacji, leczenia i społecznego funkcjonowania osób z niepełnosprawnością intelektualną nie budzi już żadnych wątpliwości i jest faktem. Jednak istnieją bariery w realizacji wielu innych praw, zwłaszcza prawa do godnej dorosłości i zatrudnienia, a tym samym do obaleniu mitu wiecznych dzieci;
• Potrafię – oznacza, że każda osoba ma w sobie jakiś potencjał, bez względu na stopień niepełnosprawności, a przy wsparciu rodziny, nauczycieli, rehabilitantów i wielu specjalistów nie tylko dana osoba bierze – ale również daje. Daje siebie, swoje człowieczeństwo, swój dar istnienia, swoje talenty i możliwości;
• Tworzę – osoby z niepełnosprawnością intelektualną tworzą nie tylko zwykłą codzienność, w którą wpleciona jest praca na rzecz ich usprawniania. Są twórcami sztuki plastycznej, muzycznej, ceramicznej, rzemieślniczej czy aktorskiej. Tworzą też przestrzeń do istnienia i okazywania miłości, empatii, dobroci - czyniąc świat wokół siebie bardziej przyjazny i szlachetny.
Każdego roku w Dniu Godności podnosimy jakiś ważny aspekt dotyczący spraw osób z niepełnosprawnością intelektualną. W tym roku pragniemy zwrócić uwagę na dorosłość tych osób oraz na starość, która przecież zawsze zbiega się ze starością rodziców, często już schorowanych i zmęczonych trudami życia. Przed nami ważny cel działalności, a mianowicie przeciwdziałanie wykluczeniu społecznemu i instytucjonalnemu dorosłych osób z głębszą i głęboką niepełnosprawnością intelektualną, zwłaszcza poruszających się na wózkach, dla których brakuje miejsc w placówkach dziennego pobytu. Pragniemy również stworzyć mieszkania treningowe i miejsce godnej dorosłości i starości, pamiętając, że starość tych osób często zaczyna się przed trzydziestym rokiem życia.
Po części oficjalnej, która odbyła się przed budynkiem Urzędu Miasta ruszyliśmy pochodem w kierunku Zamku Kazimierzowskiego w rytm muzyki marszowej granej przez Orkiestrę Dętą z Medyki. Następnie obejrzeliśmy spektakl – pantomimę pt. „Stworzenie świata” w reżyserii p. Agnieszki Wątróbskiej, a w wykonaniu wychowanków i pracowników OREW. Oprawę muzyczną zapewnili wolontariusze z Zespołu Wokalnego z 5 Batalionu Strzelców Podhalańskich pod kierunkiem p. Elżbiety Bernatek i Anny Jakubiak.

Zarząd Koła wręczył również wyróżnienia „Anioł Stróż PSONI”:
• p. Iwona Karasowska-Stepaniak - Zastępca Dyrektora do spraw Medycznych NFZ Oddział w Rzeszowie;
• p. Iwona Liweń - Kancelaria Prezydenta Miasta Przemyśla;
• ks. Jan Szeląg – Dyrektor Wydziału Duszpasterskiego Kurii Metropolitalnej w Przemyślu;
• p. Robert Gawlik - pełnomocnik Prezydenta ds. organizacji pozarządowych.

Losowe zdjęcie

39.jpg

Kontakt

Polskie Stowarzyszenie na rzecz Osób
z Niepełnosprawnością Intelektualną
Koło w Przemyślu

ul. Wybrzeże Ojca Św. Jana Pawła II 78
37-700 Przemyśl

Tel / Fax: +48 16 677-89-18
E-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
KRS: 0000015000
Konto: 41 1090 2750 0000 0001 4418 7987

Nasz Youtube