wtorek, 23 kwiecień 2024

  • Zbieramy środki na wspieranie rozwoju osób z niepełnosprawnością intelektualną
    w ramach zbiórki 2021/943/OR
  • Proszę przekaż nam 1 procent podatku
    KRS 0000015000
  • Zbieramy plastikowe nakrętki.
< >

OWI

ŚDS

PORADNIA

Rehabilitacja 25+

Ochrona zdrowia

Metody pracy

Fizjoterapia

Kinezyterapia to integralna, nierozłączna część procesu usprawniania, mająca największe zastosowanie w rehabilitacji narządu ruchu. Jest jedną ze składowych fizjoterapii, do której zaliczamy jeszcze fizykoterapię i masaż. Całość tych działań ma na celu przywrócenie funkcjonalnej sprawności, lub utrzymanie jej na jak najwyższym możliwym poziomie. W sali kinezyterapii mamy możliwość wykorzystania wszystkich wyżej wymienionych form terapii, służących do poprawy funkcjonowania procesów fizjologicznych wychowanków - pacjentów Ośrodka Rehabilitacji Dziennej.
Do celów tych wykorzystujemy: bodźcowanie, począwszy od pełnego wachlarza podstawowych ćwiczeń kinezyterapetycznych, metod specjalistycznych, masażu, integracji sensorycznej, stymulacji polisensorycznej, fizykoterapię.
Podstawowym i bardzo ważnym działaniem fizjoterapii jest przywrócenie lub utrzymanie na możliwie najwyższym stopniu sprawności psychofizycznej wychowanka, a co za tym idzie - podniesienie jakości jego życia. W celu osiągnięcia jak najlepszych osiągnięć posługujemy się następującymi metodami:
•    metodami fizjoterapeutycznymi (NDT- Bobath, PNF, Mulligan, Weroniki Sherborne, SI, TM),
•    metodami diagnostycznymi (testy i badania fizjoterapeutyczne, diagnostyka SI, scoliometr, plurimetr),
•    wspomaganiem przez lekarzy specjalistów.
W OREW zabiegi z zakresu kinezyterapii prowadzone są w przestrzennej oraz specjalistycznie wyposażonej sali, jak również w dwóch salach tematycznych:
•    Sali terapii SI,
•    Sali doświadczania świata.
Wszystkie formy terapii, od tradycyjnych przez metody specjalistyczne odbywaja się według wskazań specjalistów.
Sala wyposażona jest w sprzęt do:
 - kinezyterapii tradycyjnej: drabinki, maty terapeutyczne, UGUL, ławeczki szwedzkie, sprzęt Thera Band, wałki i półwałki, kliny, poduszki, stoły terapeutyczne, sprzęt do terapii manualnej, trenery równowagi, obciążniki, poduszki sensomotoryczne, tablice do ćwiczeń sprawności manualnej, osprzęt do nauki chodzenia, produkty wspomagające(kule, podpórki, balkoniki):
 - sprzęt wspomagający pracę fizjoterapeutów: szyny ruchu biernego, rotory, transportery, pionizatory, wózki inwalidzkie.W niedalekiej przyszłości planowane jest wyposażenie sali w system Therapy Masters.
Od września 2015 r. innowacją naszej pracy jest prowadzenie zajęć poza placówką, które wchodzą w skład szeroko pojętej kinezyterapii; są to zajęcia na basenie oraz zajęcia koszykówki dla naszych wychowanków.
Wyposażeni jesteśmy również w szeroki wachlarz urządzeń do treningu cardio: rowerki statyczne, orbitrek, wioślarz, bieżnia treningowa, ergocyklometr.
Urządzenia te bardzo dobrze wpływaja na trening płucno-sercowy oraz czynnie wspomagają utrzymywanie prawidłowych współczynników BMI naszych podopiecznych.
Istotną częścią składową naszej pracy jest fizykoterapia wykorzystująca specjalistyczne urządzenia wytwarzające bodźce fizyczne. Rodzaj oraz częstotliwość zabiegów uwzględniamy według indywidualnych potrzeb wychowanka zalecanych przez lekarzy specjalistów. Do zabiegów wykorzystywanych w naszym ośrodku zaliczamy: pole magnetyczne, laser ,światłolecznictwo, elektroterapia. Całość działań fizjoterapeutycznych dopełnia hydroterapia, czyli zabiegi związane z działaniem leczniczym wody. Są to wanny terapeutyczne, wirówki i maty ozonowe.
Celowe ćwiczenia dobrane do możliwości i stanu zdrowia każdego wychowanka (prowadzące do odpowiedniego ruchu), są warunkiem uzyskania efektów pracy fizjoterapeutów na aktualnym etapie rozwoju psychofizycznego wychowanka.

opracował: lic. Patryk Kulawik, fizjoterapeuta

Losowe zdjęcie

35.jpg

Kontakt

Polskie Stowarzyszenie na rzecz Osób
z Niepełnosprawnością Intelektualną
Koło w Przemyślu

ul. Wybrzeże Ojca Św. Jana Pawła II 78
37-700 Przemyśl

Tel / Fax: +48 16 670-76-96
E-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.
KRS: 0000015000
Konto: 41 1090 2750 0000 0001 4418 7987

Nasz Youtube